-

-Systemy alarmowe

Firma E-LEC Systems zajmuje się montażem kompletnych systemów alarmowych takich producentów jak Satel czy Jablotron. Elementy dobieramy indywidualnie do każdego z obiektów w zależności od oczekiwań Inwestora. Programowanie systemu również dostosowane jest do potrzeb użytkowników chronionego obiektu. Oferujemy usługi zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych.

Poniższy film prezentuje ogólne możliwości systemu alarmowego renomowanej polskiej firmy SATEL, której systemy montujemy od lat:


Poniższy film prezentuje ogólne możliwości systemu alarmowego JABLOTRON 100, którego nasza firma jest certyfikowanym instalatorem:MONTAŻ INSTALACJI ALARMOWEJ

Instalacja alarmu krok po kroku

Jak przebiega proces instalacji systemu alarmowego? Zależy to oczywiście od oczekiwań Inwestora i wymagań w obiekcie, jednak postaramy się przybliżyć podstawowe etapy procesu montażu takiego systemu krok po kroku. W firmie E-LEC Systems cała procedura jest podzielona na siedem głównych etapów:
1. Dobór elementów systemu alarmowego
- w tym wizyta w obiekcie, plan instalacji i złożenie oferty
2. Zamówienie systemu alarmowego
- zazwyczaj jednocześnie z układaniem instalacji/przewodów
3. Instalacja przewodów alarmowych
- jeśli są wymagane (nie, jeśli system ma być bezprzewodowy)
4. Montowanie alarmu
- właściwy montaż wszystkich urządzeń wykonawczych
5. Konfiguracja systemu alarmowego
- programowanie centrali i parametrów urządzeń
6. Szkolenie z obsługi systemu alarmowego
- instruktaż dla przyszłych użytkowników
7. Serwis i wsparcie po montażu
- zapewnienie poprawnego funkcjonowania alarmu w kolejnych latach.

Poniżej w kilku zdaniach rozwinęliśmy opis każdego z etapów.

Dobór elementów systemu alarmowego

Pierwszym etapem jest rozmowa z Inwestorem na temat wymagań stawianych przed przyszłym systemem alarmowym. Zazwyczaj niezbędna jest również wizyta instalatora w obiekcie. Wyjątkiem są nowe budynki, posiadające kompletną dokumentację projektową, którą można przesłać do nas. Na jej podstawie możliwa jest ocena zapotrzebowania na czujki i inne elementy systemu. Najlepiej jest, kiedy Instalator osobiście zjawi się na miejscu i dokona rozeznania, określi ryzyka, dzięki czemu zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Ostatecznie o zastosowanych elementach decyduje klient. Dobrą praktyką instalatora jest zaproponowanie kompletnego systemu, choć czasem wydaje się on zbyt obszerny, jednak wówczas Inwestor jest w stanie świadomie wybrać interesujące go moduły i czujki, urządzenia systemu alarmowego. Trzeba jednak pamiętać, że rezygnując z pewnych elementów obniżamy skuteczność całego systemu alarmowego. Należy zatem wybrać "złoty środek", niezbędny do odpowiedniego zabezpieczenia obiektu bez ponoszenia nadmiernych kosztów.

Zamówienie systemu alarmowego

Trzeci etap to zamówienie wszystkich niezbędnych składowych alarmu, co zazwyczaj ma miejsce wraz z układaniem przewodów. Zależnie od wybranych modułów może się okazać, że dostawa części potrwa dłużej niż kilka dni. Niektóre czujniki wymagają zamówienia bezpośrednio od producenta. Dziś ze względu na braki w podaży surowców może się okazać, że ceny wzrosną z tygodnia na tydzień, co pokazał rok 2021, dlatego warto szybko podjąć decyzję, aby zamówić system sprawnie, po niższych cenach. Żaden instalator nie jest w stanie przewidzieć zmian cen, gdyż same hurtownie informują o bardzo dynamicznych, niemożliwych do przewidzenia zmianach. Dobrą radą jest zatem prośba o wycenę wówczas, gdy jesteśmy zdecydowani na montaż systemu w niedługim czasie. Jeśli Inwestor chce jedynie rozeznać się w cenach, nie ma to większego sensu, gdyż jeżeli producent podniesie cenę urządzeń o kilkadziesiąt procent (co zdarzyło się w minionych tygodniach) to cena może okazać się nieaktualna.

Instalacja przewodów alarmowych

Drugim etapem jest wykonanie odpowiedniego oprzewodowania obiektu. Oczywiście w niektórych przypadkach można ten etap pominąć. Kiedy? Po pierwsze wówczas, gdy wypusty elementów systemu są już wykonane, na przykład przez dewelopera, lub gdy pozostały sprawne przewody po poprzednim systemie w przypadku wymiany na nowy. Po drugie wtedy, kiedy Inwestor decyduje się na system bezprzewodowy. Oczywiście nawet wtedy centralę alarmową należy zasilić, więc zazwyczaj konieczne jest doprowadzenie choćby jednego przewodu do centrali.

Montowanie alarmu

Czwartym etapem jest właściwy montaż wszystkich urządzeń systemu, w tym centrali alarmowej, czujek, manipulatorów, sygnalizatorów, modułów komunikacyjnych, urządzeń zasliających oraz pozostałych elementów niezbędnych do prawidłowego działania alarmu. Trzeba pamiętać, że jest to często proces dość hałaśliwy, wymagający wiercenia w ścianach (choć istnieje możliwość montażu non-drill - bez wiercenia).

Konfiguracja systemu alarmowego

Etap piąty. Po właściwym zamontowaniu urządzeń alarmowych niezbędna jest prawidłowa kongiguracja systemu. Obejmuje ona zarówno programowanie samej centrali alarmowej jak również prawidłowe ustawienie parametrów czujek i sygnalizatorów. Poza tym należy odpowiednio skonfigurować moduły komunikacjyjne, w tym moduł GSM umożliwiający komunikację z telefonem komórkowym użytkowników jak również zdalne programowanie systemu przez Instalatora. Na koniec dokonuje się konfiguracji aplikacji na smartfonach użytkowników.

Szkolenie z obsługi systemu alarmowego.

Szósty etap, choć nie ostatni, stanowi szkolenie dla użytkowników systemu, obejmujące instruktaż z obsługi centrali, manipulatorów, ustawienia kodów dostępu, zmiany parametrów alarmu, dodawania lub usuwania użytkowników, obsługi aplikacji oraz postępowania w przypadku wystąpienia awarii. Instalator przekazuje również kompletną dokumentację i kody serwisowe.

Serwis i wsparcie po montażu.

Etapem siódmym, dla wielu instaltorów niestety nieistniejącym, jest wszystko to, co następuje po tym, jak klient zapłaci za usługę montażu alarmu. Niestety najczęściej kontakt z instalatorem się urywa. My proponujemy klientom dalsze wsparcie, polegające na możliwości dokonania zmian w systemie zdalnie (inwestor udziela instalatorowi czasowo zdalnego dostępu do systemu a później go blokuje). Ponadto oferujemy serwis okresowy, zazwyczaj raz do roku lub częściej, jeśli jest taka potrzeba. Serwisowanie umożliwia przedłużenie gwarancji i pozwala na bieżące kontrolowanie stanu instalacji. Umożliwia też zaktualizowanie oprogramowania centrali alarmowej do najnowszej wersji. W trakcie przeglądu okresowego wszystkie czujki są czyszczone a w razie potrzeby pokrywane warstwą preparatu przeciwko pająkom lub innym owadom. Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu serwisu zależy jednak od klienta.


ALARMY - Poradnik Inwestora

Jeśli tu trafiłeś, zapewne jesteś zainteresowany systemami alarmowymi. Ten artykuł powstał, aby przybliżyć Ci nieco funkcjonowanie współczesnych systemów alarmowych oraz ułatwi Ci wybór odpowiedniego systemu. Poruszymy tematykę czujek - ich rodzajów i zastosowania. Przyjrzymy sie wspólnie możliwościom centrali alarmowych wiodących producentów. Zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty, byś mógł wybrać alarm w pełni świadomie i osiągnął kompromis pomiędzy ceną alarmu a jego funkcjonalnością. Byś potrafił wybrać wszystko to i tylko to, czego Ci naprawdę potrzeba, by inwestycja w alarm była opłacalna i byś nie przepłacając zapewnił bezpieczeństwo osób oraz obiektu, w którym zamierzasz zainstalować system. Poruszymy także tematykę funkcji dodatkowych systemów alarmowych, gdyż mogą one pełnić również funkcję sterowania automatyką domową, o czym dowiesz się później. Dodamy jeszcze, że artykuł ten ma charakter rozwojowy i jego zakres będzie się regularnie powiększał. Życzymy miłej lektury!

Współczesne systemy alarmowe dają niezwykle wiele możliwości. Potrafią działać samodzielnie lub komunikować się z innymi systemami. Kluczem do wszystkiego jest odpowiednie dobranie systemu bazowego, modułów dodatkowych, czujników, elementów wykonawczych oraz wiedza instalatora, który system programuje. Najlepiej, gdy instalator posiada wiedzę nie tylko z zakresu systemów alarmowych, ale i monitoringu, sieci komputerowych oraz klasycznych, wysokoprądowych instalacji elektrycznych. Wiedza ta pozwala na wykonanie systemu kompleksowo i w całości.

Współczesne systemy alarmowe dają niezwykle wiele możliwości. Potrafią działać samodzielnie lub komunikować się z innymi systemami. Kluczem do wszystkiego jest odpowiednie dobranie systemu bazowego, modułów dodatkowych, czujników, elementów wykonawczych oraz wiedza instalatora, który system programuje. Najlepiej, gdy instalator posiada wiedzę nie tylko z zakresu systemów alarmowych, ale i monitoringu, sieci komputerowych oraz klasycznych, wysokoprądowych instalacji elektrycznych. Wiedza ta pozwala na wykonanie systemu kompleksowo.

Po co mi alarm?

Kradzieże, włamania, przestępstwa, nieproszeni goście... Czy to firma czy dom wolnostojący - w każdym obiekcie znajduje się cenne mienie. Nie brakuje ludzi łasych na szybki, choć nielegalny zysk. Osoby te często są przebiegłe i cierpliwe. Obserwują teren przez wiele dni lub tygodni. Upewniają się, że na miejscu nie będzie świadków lub ich czujność będzie uśpiona. Najczęściej działają w nocy, kiedy okolica śpi. Działają sprawnie i dobrze wiedzą co robią. Zazwyczaj są to ludzie doświadczeni w tym fachu i mają za sobą już niejeden skok. Pytanie nie brzmi "czy" ale "kiedy" ktoś zainteresuje się Twoim majątkiem. Jeśli posiadasz dom jednorodzinny lub firmę, warsztat czy garaż, prawdopodobieństwo włamania znacznie wzrasta. Skąd to wiem? Mam za sobą pięcioletnią służbę w Policji. Poznałem metody działania przestępców od podszewki i jako jeden z nielicznych instalatorów systemów bezpieczeństwa osobiście wielokrotnie spotkałem się z zagrożeniem, przed którym systemy te mają chronić. Rozmawiałem ze złodziejami, jeździłem na miejsca zdarzeń. Poza tym posiadam doświadczenie w instalacjach, posiadam wykształcenie techniczne, więc w tej branży jestem właściwą osobą na właściwym miejscu. Co do firm i warsztatów - te zazwyczaj są pozostawione na noc same sobie. Pytanie więc czy chcesz narażać się na kradzieże?

Inną kwestią jest zagrożenie dla ludzi. Poza przestępstwami przeciwko mieniu istnieją też te przeciwko zdrowiu i życiu. Psy, choć wierne i czujne mogą zostać unieszkodliwione przez przestępców poprzez podanie trucizny lub inną krzywdę. Nie będę tu sie rozwodził na ten temat, gdyż w internecie można znaleźć wiele artykułów. Tak czy inaczej z jednej strony każdy może mieć wrogów, choć to raczej dotyczy nielicznych i kojarzy się bardziej ze scenariuszami filmowymi. Znacznie bardziej prawdopodobne jest inne zdarzenie... Przestępca wchodzi na posesję chcąc dokonać kradzieży kosztowności. Właściciel jest czujny, usłyszał jak ktoś wchodzi. Reaguje wchodząc do pomieszczenia, gdzie właśnie znajduje się złodziej. Aby chronić swoją tożsamość zaskoczony złodziej jest w stanie za wszelką cenę uniknąć rozpoznania i ujęcia, w związku z czym jest zdolny do daleko idącej, odruchowej przemocy. Takich zdarzeń było w przeszłości już wiele, i wysoce prawdopodobne, że dalej będą się zdarzać. Jeśli natomiast właściciel zawczasu chwyci nóż lub krzesło i zawczasu zdzieli złodzieja, niewykluczone, że sam dostanie zarzuty, jeśli wymiar sprawiedliwości stwierdzi, że użyte przez niego narzedzie było niewspółmierne do zagrożenia. Niestety to Polska, nie Ameryka i "obrona własna" (w polsce wg. przepisów: "obrona konieczna") działa tu raczej na korzyść napastnika a nie pokrzywdzonego przestępstwem.

Jest jeszcze jeden scenariusz. Coraz częściej spotykany... Rodzina śpi spokojnie w domu. Jest ciepło, więc okna są uchylone. Zjawiają się przestępcy. Po cichu podchodza do okna, pompują gaz usypiający lub paraliżujący - zadziwiająco łatwo dostępny i tani. Domownicy śpią - w przypadku tego pierwszego. W przypadku drugiego jest gorzej. Osoby widzą, słyszą, czują wszystko, ale ich mięśnie są zwiodczałe, nie mogą się ruszyć. Mogą jedynie obserwować jak przestępcy wynoszą ich kosztowności. O ile tylko nie wpadnie im do głowy coś więcej, skoro nie możecie się ruszać...

Zatem po co Ci alarm? Aby uniknąć tych wszystkich sytuacji.
Poznaj zatem możliwości centrali alarmowych oraz współczesnych czujników.​​


Czym jest centrala alarmowa?

Centrala alarmowa to jednostka sterująca całym systemem alarmowym. Jest to swego rodzaju "mózg" wszystkich operacji zachodzących w systemie. To one odpowiadają za funkcjonowanie systemu i powinny być wyposażone w zasilanie awaryjne na wypadek zaniku napięcia sieci. Centrale renomowanych producentów posiadają certyfikaty, które są gwarancją spenienia przez centralę norm dotyczących zabezpieczeń obiektów. Firmy ubezpieczeniowe unikają wypłacania odszkodowań, jeśli zastosowany system alarmowy nie posiada certyfikatów, zatem przy wyborze centrali należy zwrócić na to szczególną uwagę a od instalatora żądać kopii certyfikatów. Wielu producentów umieszcza takie certyfikaty na swoich stronach internetowych, skąd można je pobrać i wydrukować.

Na rynku dostępne są zarówno gotowe centrale wyposażone w moduły komunikacyjne lub wymagające dodatkowych modułów. Te drugie są znacznie bardziej uniwersalne i dają dużo więcej możliwości oraz pozwalają na dostosowanie ich dokładnie do potrzeb inwestora. Dostępne są zarówno centrale przewodowo komunikujące się z czujkami jak i bezprzewodowe.

Współczesne centrale alarmowe mają zazwyczaj jedną z dwóch postaci. Albo jest to samodzielna skrzynka z metalu lub tworzywa sztucznego, raczej dość estetyczna, albo mają postać modułów montowanych w klasycznych rozdzielnicach bezpiecznikowcyh. Rodzaj centrali i jej wygląd zależy głównie od producenta. Na przykład moduły firmy ROPAM montowane są w rozdzielnicach bezpiecznikowych. Centrale firmy SATEL lub JABLOTRON to samodzielne skrzynkie o wymiarach około 30x30 cm i grubości 12cm, montowane na ścianie lub na przykład w suficie podwieszanym. To, co znajduje się wewnątrz zależy od funkcjonalności jaką inwestor chce osiągnąć. Alarmy ROPAM potrafią zajmować od kilku modułów w rozdzielnicy po całe szafy. Centrale w formie skrzynek, w zależności od ilości modułów mogą wymagać dołożenie jednej lub kilku skrzynek obok, jednak dotyczy to systemów rozbudowanych w znaczym stopniu. ​Sterowanie centralą...

Jeśli chodzi o sterowanie centralą, możliwości jest wiele. Najpopularniejsze jest sterowanie poprzez manipulator klawiszowy (klawiaturę numeryczną) lub w droższej wersji manipulator dotykowy. Inną możliwością jest sterowanie za pomocą aplikacji na tablet, smartfona lub komputer PC. Do mniej popularnych opcji sterowania należą komendy SMS lub korzystanie z kart/breloków RFID. Każdemu użytkownikowi można przypisać oddzielny kod autoryzacyjny, profil, kartę lub brelk RFID. Dzięki temu możliwe jest nadanie różnych uprawnień każdemu z użytkowników oraz rejestrację czynności przez nich wykonanych. Na przykład pracownikom można umożliwić tylko zazbrojenie alarmu, jednak nie jego rozbrojenie. Podobnie można przypisać im dostęp tylko do części obiektu, na przykład do hali produkcyjnej i tylko w tej strefie będzie mógł rozbroić alarm. Jednocześnie nie będzie miał on możliwości wyłączenia czuwania alarmu w strefie biur. Rozwiązań jest zatem całkiem sporo i sposób sterowania zależy od rodzaju centrali, producenta oraz w dużej mierze wyobraźni i wiedzy instalatora.

Powiadamianie...

Żaden system alarmowy niemiałby większego sensu, gdyby nikt nie był powiadomiony o jego aktywowaniu przez intruza lub niepożądane zdarzenie. Powiadamianie jest zatem niezwykle istotną funkcją systemu alarmowego. Jako najistotniejsze powiadomienia należy wskazać sygnalizowanie wystąpienia alarmu w chronionej strefie. Podstawowy i najczęściej, niemal zawsze stosowany rodzaj powiadamiania to sygnał optyczno-akustyczny, z reguły w formie błyskającego światła czerwonego (choć dostępne są różne kolory) oraz głośnego sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie - syreny. Do takiej sygnalizacji wykorzystuje się widoczny na zdjęciu sygnalizator zewnętrzny, montowany zazwyczaj na elewaji budynku lub sygnalizator wewnętrzny, zazwyczaj dużo mniejszy, który można zamontować wewnątrz obiektu. Pierwszy wykorzystuje się zazwyczaj do sygnalizacji włamania bądź naruszenia chronionej strefy przez osoby niepowołane. Drugi ma więcej zastosowań. Może na przykład informować o zalaniu podłogi pomieszczenia, wykrycia gazu, dymu lub czadu. Wówczas o wystąpieniu zdarzenia nieporządanego są informowane tylko osoby wewnątrz obiektu. Wszak w przypadku rozszczelnienia rury w kotłowni nie ma potrzeby informować o tym całego osiedla. Sygnalizatory mają również możliwość informowania o zazbrojeniu lub rozbrojeniu strefy poprzez wydanie krótkich dźwięków i/lub kilka krótkich błysków świeltnych. Sposób, w jaki zadziała sygnalizator zależy od rodzaju systemu oraz sposobu jego zaprogramowania przez instalatora.

Inną bardzo w dzisiejszych czasach powszechną metodą powiadamiania użytkownika o zaistnieniu określonych zdarzeń, na przykład alarmów lub awarii, zaniku zasilania itp są powiadomienia w aplikacji na smartfony (typu push, w formie sygnałów dźwiękowych itp). Powiadomienia takie wymagają jednak zastosowania odpowiedniego rodzaju centrali lub modułów rozszerzeń pozwalających na dostęp do internetu za pomocą połączenia przewodowego lub bezprzewodowego. Może to być stałe łącze, router, wi-fi lub sieć GSM (telefonia komórkowa). Rozwiązanie to daje możliwość zarówno odbierania informacji o wystąpnieniu alarmu jak i monitorowania stanu zabezpieczonego obiektu, sterowanie systemem alarmowym ale i elementami automatyki domowej, czyli na przykład otwieranie okien, rolet, sterowanie zraszaniem trawników pod nieobecność właściciela oraz wiele innych. I tu znów jesteśmy ograniczeni zastosowanym osprzętem oraz umiejętnościami instalatora, który z centrali alarmowej może zrobić funkcjonalny system inteligentnego domu zintegrowany z alarmem. Aplikacja może również informować który z użytkowników i w jaki sposób rozbroił alarm, dzięki czemu wiadomo na przykład, że pracownik X wszedł do firmy o określonej porze i wyłączył czuwanie systemu. Gdyby nastąpiła kradzież, wiadomo wówczas kto się do niej przyczynił.

Pozostałe metody informowania użytkownika o wystąpieniu danego zdarzenia to na przykład wiadomość e-mail. W tym przypadku centrala musi mieć połączenie z internetem. W przypadku wystąpienia danego zdarzenia generuje wiadomość o określonej treści i wysyła na zaprogramowany​ adres e-mail. Nie każdy jednak na bieżąco monitoruje skrzynkę mailową, dlatego producenci zaimplementowali również dużo szybszą i skuteczniejszą metodę powiadamiania o alarmie użytkowników zdalnych. Centrale posiadające moduły GSM mają możliwość dzwonienia na zaprogramowany numer telefonu, w wyniku czego zainteresowana osoba dostaje niezwłoczną informację o wystąpieniu alarmu. Osoba ta może wówczas odebrać połączenie i na przykład podsłuchać co w danej chwili dzieje się w pomieszczeniu z mikrofonem. Można wówczas również wydać przez głośniki polecenia dla osób będących w pomieszczeniu, na przykład dotyczące zachowania się w przypadku wystąpienia alarmu pożarowego. Centrale takie posiadają często również możliwość podsłuchu poprzez zadzwonienie na centralę, nie wydając przy tym żadnych dźwięków, dzięki czemu osoby wewnątrz obiektu nie wiedzą, iż są podsłuchiwane. Inną metodą powiadamiania jest wiadomość SMS informująca co się stało, jaka czujka została naruszona, jaka wystąpiła awaria lub kto z użytkowników wykonał jakąś czynność w systemie alarmowym. Kolejną możliwością, choć rzadko stosowaną jest powiadomienie głosowe w samym obiekcie. Komunikaty są wówczas generowane przez syntezator mowy. Można wówczas zaprogramować na przykład polecenie udania się do wyjść ewakuacyjnych w przypadku zaistnienia pożaru. Oczywiście wszystkie powiadomienia mogą być automatycznie wysyłane do centrum nadzorującego, na przykład do agencji ochrony.

Czujki - rodzaje i zastosowanie

Czujki pełnią niejako rolę zmysłów systemu alarmowego. Daje mu sygnały, które system odpowiednio interpretuje, po czym wykonuje odpowiednią akcję. Są nieodzownymi elementami alarmu. Większość ludzi kojarzy słowo "czujka" z jednym podstawowym rodzajem czujek - czujką ruchu. Owszem, są to jedne z najczęściej stosowanych rodzajów czujek, jednak nie jedynym. Alarmy bowiem korzystają z bardzo wielu innych urządzeń wejściowych, takich jak czujniki temperatury, wibracji, wilgotności, zalania, czadu, gazów różnego rodzaju, barier podczerwieni, natężenia oświetlenia, kontaktronów... Jest tego całkiem sporo, a i same czujki ruchu występują w trzech podstawowych rodzajach: PIR, dualne, kurtynowe. O zastosowaniu poszczególnych rodzajów poszczególnych czujek napiszemy poniżej. I zapewne niejeden z Was, drodzy czytelnicy dowie się tu ciekawych rzeczy a może nawet okaże się, że danego rodzaju czujka ma zastosowanie właśnie w jego obiekcie - domu lub firmie, i jest tam niemal niezbędna, choć wcześniej wydawało się całkiem inaczej. Alarm jako jeden z systemów bezpieczeństwa ma chronić życie, zdrowie i mienie. I taką funkcję spełnia, jeśli instalator wykona prawidłowy montaż alarmu, zastosuje odpowiednie czujki oraz wykona poprawną konfigurację alarmu. Poniżej będę używał raczej terminu "wysłania sygnału do centrali" zamiast "wywołania alarmu". Dlaczego? Ponieważ czujka wysyła sygnał a to dopiero centrala decyduje jaki będzie efekt. A dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie sygnały muszą wywołać alarm. Część z nich może na przykład sterować oświetleniem, ogrzewaniem, część może tylko poinformować właściciela obiektu... Opcji jest wiele a działanie zależy od programowania centrali. Opisywane czujki występują zarówno w opcjach przewodowych jak i bezprzewodowych.

Czujka ruchu PIR

stosowana jest w celu wykrycia ruchu w obiekcie. Posiada szeroki kąt wykrywania. Obecnie czujki chronią również tak zwaną strefę podejścia, czyli obszar bezpośrednio pod czujką. Jej działanie opiera się na wychwyceniu z pola wykrywania czujki zmian temperatury. Człowiek mając temperaturę wyższą od otoczenia wysyła promieniowanie podczerwone, które jest odbierane przez niezwykle czuły element elektroniczny. Czujka przetwarza uzyskane dane i wysyła odpowiedni sygnał do centrali alarmowej. Istnieją czujki PIR odporne na zwierzęta do określonej masy (np. 15-20kg) co umożliwia zazbrojenie alarmu, gdy w domu jest pies lub kot. Czujki te są najpowszechniejsze, choć stosowanie ich w miejscach, gdzie często dochodzi do zmian temperatury bywa upierdliwe, gdyż może generować fałszywy alarm, dlatego w takich miejscach powinno się stosować kolejny rodzaj czujek ruchu...

Czujka ruchu dualna

to czujka PIR z dodatkowym członem mikrofalowym. Podstawowe dziłanie opiera się o wykrycie zmiany temperatury w torze PIR, a w następnej kolejności wykrycie to zostaje sprawdzone przez tor mirkofalowy. Jeśli naruszenie czujki sie potwierdzi - wówczas wysłany zostaje sygnał do centrali. Jeśłi naruszenie PIR nie zostanie potwierdzone przez człon mikrofalowy, wówczas sygnał nie zostanie wysłany, by nie generować fałszywego alarmu. Oczywiście istnieje możliwość zastosowania różnych konfiguracji zadziałania tego elementu. I w tym miejscu również zależy to od kompetencji instalatora jak i zastosowanej przez producenta technilogii. Czujki te występują również w opcji odpornej na zwierzęta. ​Tor PIR lub mikrofalowy czujki można zazwyczaj ustawiać niezależnie, wobec czego czujka może pracować również jako zwykła czujka PIR, czujka mikrofalowa lub dualna właśnie.

Czujka ruchu kurtynowa

występuje zarówno w wersji PIR jak i dualnej. Pole wykrywania jednak jest tu znacznie węższe. Czujka tworzy swego rodzaju kurtynę - wysoki lecz wąski obszar, powierzchnię, ktrórej naruszenie powoduje wysłanie sygnału do centrali alarmowej. Ta czujka nadaje się na przykład do stosowania w oknach lub drzwiach, podczas gdy PIR i dualne chronią większy obszar, na przykład rozległe, szerokie pomieszczenie. Bardzo często uzyskanie kurtyny możliwe jest poprzez zastosowanie odpowiedniej soczewki do elementu wykrywającego, jeżeli dany producent przewidział ich wymianę.

Pamiętać trzeba, że niektóre czujki nadają się do stosowania wewnątrz, inne na zewnątrz. Istotne jest również, że niektóre kamery posiadające wyjścia alarmowe oferują wykrywanie ruchu na podstawie poruszającego się obrazu, w zwiazku z czym kamery również można wykorzystać jako czujki ruchu.

Bariera podczerwieni

Nieco inny rodzaj ochrony obszarowej. Działają one podobnie do czujek kurtynowych. Bariery takie wysyłają cienką wiązkę skoncentrowanych promieni podczerwonych, które muszą trafić do odbiornika po drugiej stronie chronionej przestrzeni. Jeśli wiązka zostanie przerwana przez obiekt lub osobę, wówczas następuje aktywacja czujki. Wiązka taka może być jedna bądź może być ich wiele na różnych wysokościach. W ten sposób zabezpieczać można konkretne obszary, przejścia itp.​​​ Czujki tego typu znane są większości z filmów typu "Mission Impossible", gdzie występowały "niewidzialne lasery" chroniące kosztowności przed kradzieżą. Oczywiście skuteczność takich zabezpieczeń jak i wszystkich innych zależy od ich rozmieszczenia w pomieszczeniu. We wspomnianym filmie rozmieszczenie to było na tyle nieodpowiednie, że mimo wszystko umożliwiło dokonanie kradzieży mienia.

Kontaktrony

Czujki mechaniczne lub magnetyczne, które sprawdzają przyleganie dwóch obiektów. Mogą być stosowane w oknach i drzwiach - zarówno uchylnych jak i przesównych, w tym w bramach garażowych. Mechaniczne działają na zasadzie przycisku - jeśli drzwi są zamknięte, trzymają one przycisk wciśnięty. Podczas otwierania drzwi przycisk nie jest już przez nie naciskany, w związku z czym nadany zostaje sygnał do centrali. Działanie czujek magnetycznych jest nieco inne. Składają się one z dwóch elementów, które montuje się na elemencie stałym (np rama okna) oraz ruchomym (okno uchylne). Czujka pozostaje nieaktywna w pozycji zamkniętej okna lub innego obiektu, gdy elementy czujki znajdują się bisko siebie. Przy otwieraniu okna elementy te oddalają się od siebie. Po uzyskaniu krytycznej odległości (zazwyczaj około 2 cm) następuje wysłanie sygnału do centrali.​​

Czujka wibracyjna

Rodzaj czujki wykrywającej silne drgania, wywołane próbą siłowego sforsowania drzwi lub okien. Układy w czujkach pozwalają rozróżniać innego rodzaju drgania naturalne, co zapobiega wzbudzaniu fałszywych alarmów.

Czujka zbicia szyby

Jest to urządzenie wykrywające ultradźwięki charakterystyczne dla tłuczonego szkła. Czujki takie często stosuje się w samochodach, ale są one także przeznaczone dla budynków.Czujka przechyłu

Ta czujka pozwala na wykrycie przechylenia obiektu, na którym jest zamocowana. Może służyć na przykład do zabezpieczenia różnego rodzaju obiektów dekoracyjnych takich jak obrazy lub figury, meble i inne przedmioty.

Czujka temperatury

Czujka zazwyczaj niewielka. Ze względu na jej popularność, coraz częściej producenci montują ją wewnątrz czujek ruchu lub manipulatorów, aby uniknąć szpecenia pomieszczeń dodatkowymi czujkami. Informuje centralę o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu, której wartość można wyświetlić na przykład na manipulatorze lub w aplikacji kontrolującej alarm. Umożliwia również utworzenie systemu sterującego ogrzewaniem obiektu.

Czujki dymu i gazów

Jest to grupa czujek przeznaczona do wykrywania niebezpiecznego stężenia lub obecności gazu. Ze względu na specyfikę ich działania montuje się je na odpowiednich wysokościach. Czujek nie wolno zakrywać, aby danego rodzaju gaz był w stanie dostać się do wnętrza czujki - tylko wówczas może ona zadziałać prawidłowo.

Czujka dymu

Tą czujkę również zaleca się pozostawiać aktywną w czasie obecności domowników. Montuje się ją wysoko, aby w porę wykryła zagrożenie. Należy unikać instalacji czujek bezpośrednio nad piecami opalanymi paliwem stałym.

Czujka czadu

Czad bywa nazywany cichym zabójcą. Nie ma smaku ani zapachu i nie sposób go wykryć organoleptycznie. Człowiek pod jego wpływem zasypia, jednak już się nie budzi... Media znają multum przypadków śmiertelnego zatrucia czadem, co pokazuje, że jest to niebezpieczeństwo realnee i powszechne. Ze względu na to, że czad jest gazem cięższym od powietrza, czujki należy montować dużo niżej od pozostałych. Dobry instalator zrobi to odpowiednio.

Czujka gazu usypiającego/paraliżującego

Tego rodzaju czujki zaleca się montować przede wszystkim w sypialniach. Działanie przestępców wykorzystujących takie gazy, jak na przykład chloroform polega na wpompowaniu z butli gazu do wnętrza pomieszczeń, gdzie śpią domownicy. Wówczas bez ryzyka ujęcia czy wezwania Policji mogą oni dokonać kradzieży, porwania lub wyrządzić inną szkodę lub nawet krzywdę śpiącym lub sparaliżowanym domownikom. Odpowiednie czujki wykrywają gaz zanim osiągnie on poważne stężenie, co pozwala zarówno ostrzec domowników przed niebezpieczeństwem jak również jednocześnie spłoszyć przestępców.

Czujka gazu propan-butan

Urządzenie to służy do wykrywania obecności gazów używanych w kuchenkach w wielu domach i mieszkaniach. Należy ją umieścicć w miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo ulatniania się danego rodzaju gazu, a więc w kotłowni w przypadku pieca CO na gaz, w kuchni, najlepiej w pobliżu kuchenki. Centralę alarmową należy skonfigurować w taki sposób, aby alarm włączył się również w momencie rozbrojonego systemu, kiedy domownicy znajdują się w mieszkaniu. Ze względu na to, że gazy te są lżejsze od powietrza, czujkę montuje się wysoko.

Czujka gazu LPG

Działa podobnie do poprzedniej, jednak przeznaczona jest do wykrywania gazów, które stosowane są do napedzania samochodów. W przypadku korzystania z pojazdu z silnikiem na gaz, warto zainstalować taką czujkę w domowym garażu, by ostrzegła o ewentualnej nieszczelności systemu. Czujkę taką zaleca się również montować w garażach podziemnych, gdyż pomimo zakazu wjazdu takich pojazdów do takich garaży, niejednokrotnie zdarza się krnąbrny kierowca lekceważący przepisy bezpieczeństwa. Wówczas taka czujka pozwala uratować niejedno życie.

Czujka zalania

Kolejnym istotnym rodzajem czujek są czujki zalania. Należy je umieszczać w pomieszczeniach narażonych na przypadkowe rozszczelnienia instalacji wodnych. Montuje się ją na poziomie podłogi, co pozwala na szybkie wykrycie zalania podłogi. Przy sprzężeniu systemu alarmowego na przykład z głównym zaworem wody w budynku można zapobiec dalszemu zalewaniu pomieszczeń poprzez automatyczne zamknięcie elektrozaworu w przypadku wykrycia zalania.

Jak wybrać instalatora alarmu?

Wybór instalatora to kwestia dość ciężka dla inwestora. Pomimo, iż cena jest niezwykle istotnym czynnikiem przy instalowaniu czegokolwiek w obiekcie, nie można się skupiać tyko na niej. Postaramy się przybliżyć nieco najważniejsze kwestie związane z wyborem odpowiedniego instalatora systemów bezpieczeństwa.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prowadzenie przez instalatora działalności gospodarczej. Osoba bez firmy nie da gwarancji. Gdy coś będzie nie tak, najpewniej zwyczajnie zniknie, kontakt będzie utrudniony lub niemożliwy. Ostatecznie na montaż alarmu ubezpieczalnie wymagają dowodu, najczęściej w postaci faktury, że instalacji dokonała profesjonalna firma a nie przypadkowa złota rączka.

Kolejną kwestią jest niekaralność instalatora. Najlepiej, gdy jest ona potwierdzona formalnie, na przykład poprzez wpis na listę Kwalifikowanych Pracowników Zabezpieczenia Technicznego, który to wpis zastąpił wydawane niegdyś licencje. Wpis taki wydawany jest tylko osobom mającym odpowiednie wykształcenie i wiedzę, posiadającym nieposzlakowaną opinię oraz jednocześnie niekaraną przez Sąd. Jest to bardzo ważne, aby uniknąć patologicznych sytuacji, kiedy to włamywacze otrzymują od firmy dane systemów, dzięki czemu mogą je z łatwościa obejść i rozbroić.

Wiedza i kompetencje są kolejnym ważnym czynnikiem. Najlepiej, gdy instalator uczestniczy regularnie w szkoleniach branżowych, dzięki czemu jest na bieżąco z aktualną technologią. Niektórzy instalatorzy posiadają certyfikaty ze szkoleń, co jest potwierdzeniem posiadanych kwalifikacji. Warto również zwrócić uwagę na to, czy instalator wie o czym mówi, jest w stanie zaproponować różne rozwiązania, oferuje współpracę różnych systemów. Niejednokrotnie byliśmy na wizji lokalnej u naszych klientów, gdzie w trakcie rozmów proponowaliśmy pewne logiczne i podstawowe rozwiązania, o których kilka poprzednich firm nawet nie wspomniało. Obowiązkiem instalatora jest przedstawienie dostępnych możliwości, ich wad oraz zalet, aby Inwestor mógł świadomie podjąć decyzję odnośnie ostatecznego kształtu systemu.

Warto zwrócić uwagę na posiadanie przez instalatorów ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) na wypadek niekorzystnych następstw prac instalacyjnych. Ubezpieczenie takie pokryje na przykład koszty napraw w przypadku uszkodzenia przez instalatorów przewodów w ścianie podczas wiercenia.

Uprawnienia elektryczne SEP do 1 KV. Większość alarmów pracuje na bardzo niskich napięciach, jednak do ich zasilania niezbędne jest zasilanie sieciowe 230 V. Lepiej upewnić się, że instalator posiada uprawnienia elektryczne, dzięki czemu wykona swoją pracę bezpiecznie zarówno dla siebie samego, jak i późniejszych użytkowników systemu. Posiadanie takich uprawnień przez instalatora zwiększa również prawdopodobieństwo, że nie uszkodzi on istniejących instalacji elektrycznych niewłaściwym podłączeniem zasilania.

Gwarancja na wykonaną usługę również jest ważna. Lepiej spać spokojnie wiedząc, że w razie problemów możliwe będzie uzyskanie pomocy instalatora. Zazwyczaj firmy udzielają rocznej gwarancji na usługę. Istnieją jednak firmy, które za dopłatą lub w cenie oferują dodatkowy rok gwarancji lub inne usługi serwisowe.

Pamiętajmy zatem, że są to systemy bezpieczeństwa, a w tej kwestii nie ma półśrodków. Albo system jest pewny, albo nie ma sensu go instalować i wydawać pieniądze na coś, co nie spełnia swojej roli. Zatem krótkie przypomnienie:

- Legalna firma,
- Niekaralność, najlepiej poświadczona formalnie,
- Wiedza i kompetencje,
- Ubezpieczenie OC,
- Uprawnienia elektryczne SEP,
- Gwarancja na usługę,

My spełniamy wszystkie z powyższych aspektów. Jeśli chcesz, porównaj nas z innymi!
A później? Czekamy na kontakt!

INSTALACJE ALARMOWE DO FIRMY

Tworzenie firmy, własnej marki wymaga niesamowitych ilości zasobów, pracy i czasu. Nie wolno zapomnieć jak ważne jest utrzymanie tego, co przez lata zostało wypracowane. Mienie w postaci budynków, maszyn, narzędzi i produktów oraz dokumentacji narażone jest na kradzieże i uszkodzenia. Dzięki naszym usługom jesteś w stanie chronić to co posiadasz przed niepowołanymi osobami. Jako doświadczeni instalatorzy świadomi realnych zagrożeń staramy się poznać oczekiwania naszych klientów, jak również sami staramy się rozpoznać zagrożenia i dobrać system alarmowy tak, aby działał on skutecznie i chronił obiekt przed niepowołanymi osobami. Pomaga nam w tym szczegółowa rozmowa z inwestorem, wizja lokalna na miejscu, w którym system ma zostać zainstalowany jak również wiedza z zakresu działania systemów alarmowych.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w naszych szeregach jest również były policjant, który przez lata służby poznał sposoby działania przestępców. Jesteśmy całkowicie świadomi, że kradzież choćby pojedynczych narzędzi często uniemożliwia produkcję dóbr, skuteczne i sprawne świadczenie usług i zrobimy wszystko co w naszej mocy, byś miał nad wszystkim kontrolę i by maksymalnie utrudnić życie złodziejom. Istotny jest również fakt, że nasi instalatorzy posiadają aktualne wpisy na listę Kwalifikowanych Pracowników Zabezpieczenia Technicznego prowadzoną przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie. Wpisy te są potwierdzeniem zarówno naszych kwalifikacji zakresie instalacji systemów bezpieczeństwa, jak i naszej niekaralności, co sprawia, że możesz być całkowicie spokojny o bezpieczeństwo zarówno mienia, poufnych danych Twojej firmy jak i kwestii związanych z zastosowanymi zabezpieczeniami.

Stosujemy osprzęt renomowanych producentów. W tym instalacje takich firm jak polski Satel i czeski Jablotron. Urządzenia posiadają estetyczny i nowoczesny design i są przede wszystkim skuteczne i niezawodne. Posiadają ponadto odpowiednie certyfikaty niezbędne między innymi w przypadku dochodzenia roszczeń w firmach ubezpieczeniowych, które takowych wymagają. Regularnie podnosimy swoje kwalifikacje, śledzimy nowości i trendy w rozwoju systemów bezpieczeństwa. Uczestniczymy w licznych szkoleniach i jesteśmy praktykami. Ponadto posiadamy również doświadczenie z zakresu innych instalacji, co pozwala nam na kompleksowe wykonanie usługi, włącznie z doprowadzeniem zasilania i integracją alarmu z innymi instalacjami i urządzeniami. Po wykonanej usłudze możemy również przeprowadzić pomiary odbiorcze wraz z wystawieniem protokołu, co jest zapewnieniem dla inwestora, że instalacja jest sprawna i całkowicie bezpieczna.

Zapraszamy do kontaktu!​
Kontakt

INSTALACJE ALARMOWE DO DOMU

Jest wiele osób, które chętnie wzbogaciłyby się Twoim kosztem. Czy chcesz im to ułatwić? A może wolałbyś zatrzymać dla siebie i rodziny wszystko, na co tak długo pracowałeś? Ale mienie to jedno. Jest jeszcze bezpieczeństwo domowników. Przestępcy są zdolni wyrządzić wiele krzywdy innym, by łatwo zdobyć coś, co jest wiele warte. Nawet psy bywają nieskuteczne w ochronie posesji, jeśli złodziej zrobi im krzywdę. Jesteś w stanie zapobiec wielu z niebezpiecznych i niekorzystnych dla Ciebie zdarzeń, jeśli zainstalujesz system alarmowy dostosowany do Twoich potrzeb, otoczenia Twojego domu oraz warunków panujących w okolicy. Jeśli nawet ktoś spróbuje dostać się do chronionego obszaru, zostanie szybko spłoszony przez głośny alarm, nagłe włączenie oświetlenia na posesji a Ty i pozostali domownicy zostaniecie niezwłocznie powiadomieni o zagrożeniu. Współczesne systemy alarmowe ostrzegają również przed zagrożeniami innego rodzaju, takimi jak pożar, czad czy zalanie.

Coraz częściej przestępcy podczas włamań do domów i mieszkań używają gazów usypiających lub paraliżujących, które pompują do wnętrza domu, a gdy mają pewność, że żaden z domowników im nie zagrozi, wynoszą kosztowności przechodząc tuż obok śpiących lub co gorsza sparaliżowanych, ale w pełni świadomych członków rodziny. Aż strach pomyśleć co może przyjść im do głowy… Ale istnieją czujniki takich gazów. Stajesz zatem przed pytaniami, na które według nas odpowiedź jest całkowicie oczywista...

Czy zatem to, co posiadasz jest warte zadbania o to, by tego nie stracić?

Czy uważasz, że Twoja rodzina jest warta tego, byś ją chronił?

Oczywiście, że tak! I możesz to robić skutecznie!

Jak? Instalując system alarmowy dostosowany do Twoich potrzeb. Jako doświadczeni instalatorzy pomożemy Ci dobrać niezbędne elementy systemu alarmowego, które skutecznie ochronią Twój dom i to, co dla Ciebie najważniejsze. Zapraszamy Cię do zakładki „O alarmach”, gdzie poznasz rodzaje czujek oraz dowiesz się jakie są możliwości współczesnych systemów. Czy wiedziałeś, że centrala alarmowa może spełniać funkcje sterownika inteligentnego domu? Że może sterować roletami, bramą wjazdową, ogrzewaniem, oświetleniem, dopływem prądu i wody? Czy wiedziałeś, że alarmem możesz sterować nie tylko poprzez klasyczną klawiaturę numeryczną, ale przez panel dotykowy, pilota, wiadomości sms, aplikacje w tablecie lub na smartfonie? Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, o których chętnie Ci opowiemy.

Zapraszamy do kontaktu!​
Kontakt