-

-



SmartHome - Inteligentny Dom

Zajmujemy się montażem oraz sprzedażą systemów inteligentnych budynków. Jesteśmy w stanie uruchomić system Smart Home zarówno w nowo budowanych jak i w istniejących obiektach, również w mieszkaniach deweloperskich z instalacją pierwotnie nieprzystosowaną do inteligentnej automatyki. W takich obiektach stosujemy głownie markę Fibaro, która została stworzona właśnie dla takich obiektów. Natomiast w nowo budowanych obiektach, tam, gdzie mamy największe możliwości dostosowania instalacji elektrycznej ze względu na niezawodność oraz szeroki wachlarz możliwości jako główny system wybraliśmy markę Grenton, choć instalujemy również systemy innych firm, jak Fibaro, AmpIO i inne. Dlaczego głównie Grenton? Korzyści jest wiele. Przede wsztystkim to system stabilny i wszechstronny. Zintegrować z nim można niemal wszystko. Nie ogranicza nas jako instalatorów oraz nie ogranicza możliwości, jakie chce uzyskać Inwestor. Producent stale nawiązuje współpracę z producentami automatyki, rekuperacji i wieloma innymi, co zapewnia właściwą integrację między urządzeniami. Oferuje również rewolucyjny SmartPanel nagrodzony na targach Budma złotym medalem. Moduł CLU będący "mózgiem" całego systemu posiada wbudowany interfejs do łączności z siecią LAN. Grenton to system przewodowy, dla niezawodnego działania, jednak z wbudowanym w standardzie modułem komunikacji radiowej Z-Wave, pozwalający na podłączenie urządzeń bezprzewodowych. W myśl maksymy Grenton: przewodowy gdzie się da, bezprzewodowy tam, gdzie potrzeba. Dodatkowo jest to polski system, a to oznacza pełną gwarancję, szybki serwis i, co ważne, cena jest również korzystna w przeciwieństwie do systemów "za euro", które są niewspółmiernie droższe przy podobnej funkcjonalności i jakości. Jest to więc system polski, z polskim wsparciem i na polskie warunki finansowe. Poniżej znajdą Państwo więcej informacji na temat tego systemu.

Etapy montażu systemu SmartHome

- Poznanie oczekiwań inwestora.
- Konsultacje projektowe i wykonanie instalacji elektrycznej.
- Montaż urządzeń automatyki, łączników, gniazd, lamp i innych.
- Dodatkowe propozycje rozwiązań.
- Programowanie i testowanie systemu.
- Szkolenie dla użytkowników systemu, przekazanie instrukcji, dokumentacji.
- Wprowadzenie ewentualnych zmian po dłuższym czasie użytkowania systemu.
- Okresowy serwis i przeglądy systemu.



Jeśli są Państwo zainteresowani montażem systemu w swoim domu lub mieszkaniu, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego: Kontakt

Idea Inteligentnego Domu

Systemy inteligentnego domu SmartHome są stosowane coraz częściej. Ich cena jest w zasięgu niemal każdego inwestora i wbrew temu co się sądzi, systemy takie nie są bardzo drogie. Ideą SmartHome jest przede wszystkim to, by korzystanie z domu stało się łatwiejsze, przyjemniejsze, bardziej automatyczne i samoistne, aby dom był dostosowany do stylu życia jego użytkowników. Niewątpliwie zaletą prawdziwego SmartHome jest elastyczność, która pozwala na zmianę zachowań systemu w trakcie jego użytkowania, jeśli tylko użytkownik stwierdzi, że chciałby, aby coś funkcjonowało inaczej. Wbrew powszechnym opiniom inteligentny dom to nie tylko sterowanie oświetleniem z aplikacji. To akurat tylko wierzchołek tej „góry lodowej”. Jakie są zatem możliwości SmartHome? Poniżej prezentujemy podstawowe funkcje tego systemu.

W trakcie planowania takiego sytemu kluczową rolę odgrywa rozmowa z przyszłymi użytkownikami. Wówczas instalatorzy mają możliwość poznania wymagań i oczekiwań domowników, co umożliwia dopasowanie i wybór odpowiednich rozwiązań. Od tego wszystko się zaczyna i tak naprawdę na tym instalacja się kończy, gdyż po pewnym okresie korzystania z systemu użytkownicy zazwyczaj chcą wprowadzić drobne zmiany w działaniu niektórych elementów. W cenie systemu gratis dodajemy możliwość wprowadzenia zmian w programowaniu po około miesięcznym użytkowaniu obiektu.

Możliwości SmartHome

Poniższy film ukazuje podstawowe aspekty funkcjonowania w inteligentnym domu. Pod nim opisaliśmy najważniejsze funkcje systemu SmartHome, które są najczęściej wybierane przez naszych klientów.


Sterowanie oświetleniem

Podstawowy i do tej pory zawsze wybierany przez klientów zakres sterowania. System SmartHome nie tylko daje możliwość włączania i wyłączania oświetlenia z aplikacji na Smartfon czy tablet, ale jednocześnie pozostawia standardowe przyciski na ścianach – nie trzeba z nich rezygnować a mogą zyskać dodatkowe funkcje o czym wyjaśniamy więcej w dziale dotyczącym sterowania. Dodatkowo mamy możliwość automatycznego włączania oświetlenia na zewnątrz po zmroku lub delikatnego oświetlenia LED na schodach i korytarzach, kiedy jest ciemno. Mamy również możliwość uruchomienia oświetlenia po wykryciu obecności osób w pomieszczeniu czy to przy wykorzystaniu osobnych czujek ruchu, czy też po integracji z systemem alarmowym – wykorzystania czujek alarmowych do sterowania światłem. Warto też wykorzystać możliwość wyłączenia wszystkich świateł w domu podczas jego opuszczania lub symulacji obecności domowników poprzez okresowe włączanie i wyłączanie lamp w różnych pomieszczeniach i na różny czas podczas urlopu. Dodatkowo klienci chętnie korzystają z tak zwanych scen, o których nieco więcej w dalszej części tekstu.


Stgerowanie roletami, żaluzjami, markizami

Kolejnym często wybieranym zakresem kontroli jest sterowanie różnego typu przesłonami okien itp. Sterowanie roletami czy żaluzjami daje nie tylko możliwość podnoszenia i opuszczania ich przyciskiem lub poprzez aplikację, ale również daje możliwość na przykład automatycznego odsłonięcia okien w słoneczną pogodę zimą, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu lub ich zasłonięcia latem, aby pomieszczenie się niepotrzebnie nie nagrzewało. Dodatkowo możliwe jest na przykład automatyczne opuszczanie wszystkich rolet po opuszczeniu budynku oraz ich podniesienie po powrocie domowników, jak również podniesienie rolet w przypadku alarmu pożarowego itp.


Sterowanie ogrzewaniem, pompą ciepła

Wydawać by się mogło, że sterowanie ogrzewaniem z systemu inteligentnego jest zbędne, bo przecież najprostsze systemy klasyczne posiadają termostaty do regulowania temperatury w pomieszczeniu. Nic bardziej mylnego! System Inteligentny pozwala na mądre sterowanie ogrzewaniem poprzez obniżenie temperatury na noc, by lepiej się spało i odpowiednio wcześnie ją podniesie, aby budzić się przyjemnie i łatwo. Ponadto system obniży ją na czas nieobecności domowników i podniesie ponownie przed ich powrotem. Dodatkowo system pobierając informację z czujników otwarcia okien (np. z alarmu) zatrzyma na jakiś czas ogrzewanie pomieszczenia jeśli wykryje, że okno jest otwarte i ponownie je włączy po zamknięciu okien. Możemy tworzyć dowolne harmonogramy ogrzewania i na każdą godzinę zaplanować inną temperaturę.


Sterowanie wentylacją, rekuperacją, klimatyzacją

Systemy wentylacji i klimatyzjacji mogą współdziałać tak, by zmniejszyć zużycie energii wykorzystywanej do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz przy zachowaniu świeżego powietrza. Możliwe jest, podobnie jak w przypadku ogrzewania, automatyczne wyłączanie klimatyzacji na czas otwarcia okien lub drzwi w pomieszczeniu. Możliwe jest też skorzystanie z funkcji szybkiego przewietrzania. Dodatkowo, dla zwiększenia bezpieczeństwa można ustawić system wentylacji tak, aby włączył się na maksymalną moc po wykryciu pożaru w budynku, by przewietrzyć pomieszczenia i usunąć dym i szkodliwe opary z wnętrza.


Sterowanie bramami, siłownikami okien i drzwi, furtką

Smart Home wyśmienicie nadaje się do sterowania wszelkimi bramami garażowymi lub wjazdowymi bez względu na to, czy są to bramy przesuwne, skrzydłowe, segmentowe czy uchylne. Niemal wszyscy producenci bram przewidują sterowanie zewnętrzne lub pełną integrację z systemami inteligntnego domu. Dodatkowo system może sterować elektrozaczepem w furtce lub siłownikami okien i drzwi pozwalając na przewietrzanie pomieszczeń, wentylację, regulację temperatury. Montując odpowiednie urządzenia - kontaktrony, mamy możliwość uzyskania informacji zwrotnej na temat położenia okna, drzwi lub bramy.


Integracja SmartHome z innymi systemami i urządzeniami

Integracja pozwala na wymianę istotnych danych pomiędzy systemem inteligentnego domu a urządzeniem lub systemem zewnętrznym. Grenton pozwala na inegrację za pomocą kilku rozwiązań:
Gate Alarm pozwala na integrację z systemem alarmowym wiodących producentów: Satel oraz Jablotron. Daje to możliwość zarówno wykorzystywania wszystkich czujek alarmowych do celów systemu smart home, takich jak na przykład wyłączanie ogrzewania jeśli otwarte jest okno w pomieszczeniu, uruchamianie oświetlenia jeśli wykryty zosatnie ruch w korytarzu, zamykanie elektrozaworów po wykryciu zalania, przewietrzanie pomieszczeń po wykryciu pożaru i wiele innych. Jednocześnie system pozyskuje informacje o stanie wyjść alarmowych. Wie jakiego rodzaju zagrożenie zostało wykryte i może właściwie dostosować swoje reakcje. Jeśli inwestor sobie tego życzy, system Grenton może uzyskać również dane dotyczące stanu stref oraz nimi sterować - uzbrajać i rozbrajać alarm. Dodatkowo podczas dłuższej nieobecności domowników system może okresowo włączać i wyłączać oświetlenie i na przykład telewizję, muzykę, symulując obecność osób wewnątrz a tym samym odstraszając potencjalnych włamywaczy.
Gate Modbus daje możliwość zintegrowania Grentona z systemami wykorzystujących do komunikacji metodę MODBUS RTU. Stosują ją najczęściej producenci systemów wentylacji, rekuperacji oraz klimatyzacji. Dzięki temu modułowi możliwe jest pełne sterowanie tymi urządzeniami i uzyskiwanie wszelkich informacji o parametrach ich pracy.
Gate Http to potężne narzędzie, pozwalające na integrację Smart Home z wszystkimi urządzeniami wykorzystującymi protokół HTTP. Są to najczęściej urządzenia RTV i AGD, między innymi osprzęt nagłośnieniowy, stacje pogodowe itp. Dzięki temu modułowi możliwe jest również pobieranie informacji z internetu takich jak na przykład prognoza pogody na najbliższe dni, dzięki czemu Grenton wie, czy należy podlać ogród, czy może lepiej się wstrzymać, bo niebawem spadnie deszcz. Coraz więcej producentów daje możliwość sterowania swoimi urządzeniami właśnie poprzez ten protokół, co czyni go bardzo uniwersalnym.
Wejścia cyfrowe i analogowe pozwalają na prostszą integrację. Odczytują sygnały z urządzeń, dzięki czemu możliwe jest zaprogramowanie systemu w taki sposób, by reagował zgodnie z naszymi założeniami. Do tych wejść można również podłączyć wszelkiego rodzaju czujki i czujniki.

Dzięki integracji możliwa jest wymiana informacji oraz współdziałanie urządzeń. Grenton pozwala na zintegrowanie bardzo wielu urządzeń, jeśli tylko producent danego urządzenia przewidział taką możliwość. Prócz powyższych przykładów mogą to być również domofon, wideodomofon lub system kamer monitoringu.


Sterowanie ogrodem, podwórzem

System Grenton pozwala na sterowanie zarówno oświetleniem jak i podlewaniem ogrodu. Rozmieszczone w ogrodzie czujniki wilgotności gleby pozwolą określić czy trawniki i rabatki wymagają nawodnienia. Jednocześnie dane ze stacji pogodowej lub serwisów prognozowych dadzą jasną informację, czy należy rozpocząć podlewanie czy może nieco je wstrzymać, bo niebawem spadną opady deszczu. System dostosuje się do warunków atmosferycznych i w odpowiednim momencie otworzy zawory wody i uruchomi zraszacze. Oświetlenie ogrodu czy podjazdu może włączać się automatycznie po zmroku lub o wybranych godzinach. Można również określić harmonogram oświetlenia, by podświetlenie ogrodu włączało się tylko w wybrane dni tygodnia lub miesiąca.


Sterowanie basenem, sauną

Grenton ma możlwiość sterowania również innymi urządzeniami. Może pilnować temperatury wody w basenie, okresowo uruchamiać pompy i filtry, Sterować oświetleniem basenu, sprawdzać wilgotność powietrza. Dzięki temu nie muszą się Państwo martwić o codzienne włączanie pomp. System zadba, by woda była regularnie filtrowana oraz utrzyma odpowiednią temperaturę. Jeśli na przykład Korzystają Państwo z sauny regularnie, na przykład o określonej godzinie, wówczas SmartHome przygotuje saunę odpowiednio wcześnie zgodnie z Państwa oczekiwaniami - zawczasu nagrzeje wnętrze, aby ułatwić Państwu życie.


Sterowanie Inteligentnym Domem - jak i czym?

Poniżej przedstawiamy możliwości sterowania systemem SmartHome, jakie oferuje system Grenton. Jak pisaliśmy już wcześniej nie ma potrzeby rezygnować z klasycznych przycisków, jednak można wybrać i inne opcje. Poniżej skrócona lista oraz opis poszczególnych metod sterowania:

- Przyciski, łączniki klasyczne
- Przyciski chwilowe/dzwonkowe
- TouchPanel Grenton
- SmartPanel Grenton - zdobywca złotego medalu na targach Budma
- Tablet w lokalnej sieci Wi-Fi lub sieci Internet
- Smartfon w lokalnej sieci Wi-Fi lub sieci Internet
- Przycis OneButton


Przyciski, łączniki klasyczne

Są to zwykłe klawiszowe przełączniki stosowane w standardowych instalacjach elektrycznych. W jednej pozycji światło jest wyłączone, w drugiej pozycji jest włączone. Grenton nie wymaga rezygnacji z tego rozwiązania - pozwala sterować obiektem w sposób klasyczny nie wykluczając pełnej automatyki i multum dodatkowych funkcji. Rozwiązanie to, podobnie jak kolejne - przyciski chwilowe, jest szczególnie przydatne, gdy w domu są osoby starsze, nie obyte z nowoczesną technologią, lub dzieci. Są to rozwiązania intuicyjne, do którego całe społeczeństwo jest przyzwyczajone. Również dla osób będących "na czasie" i zaznajomionym z nowoczesnymi rozwiązaniami jest to rozwiązanie zwyczajnie wygodne.


Przyciski chwilowe, tak zwane dzwonkowe

Są to przyciski klawiszowe działające jak klasyczne przyciski dzwonka do drzwi - po przyciśnięciu powracają do pozycji pierwotnej, jakby "odbijają", ponieważ wewnątrz jest sprężyna. Podobnie jak poprzednie - jest to rozwiązanie intuicyjne, jednak daje o wiele większe możliwości sterowania. Jakie? Przede wszystkim taki przycisk nadaje sygnał do systemu dopóki jest wciśnięty i przerywa nadawanie po jego puszczeniu. Dzięki temu system wie jak długo jest naciśnięty przycis. Ponadto Grenton rozpoznaje też ilość kliknięć na przycisk. Daje to możliwość zdefiniowania reakcji systemu na inny czas naciśnięcia.
Przykład? Bardzo proszę:
- pojedyncze kliknięcie włącza światło górne lub je wyłączania
- przytrzymanie na 2 sekundy opuszcza lub podnosi rolety
- przytrzymanie na dłuższą chwilę zaczyna stopniowo rozjaśniać oświetlenie LED
- kliknięcie dwukrotne oznacza opuszczenie pomieszczenia- opuszcza rolety i wyłącza wszystkie światła.

Dzięki temu możliwe jest sterowanie wieloma funkcjami za pomocą jednego przycisku. Korzyści? Po pierwsze większa estetyka pomieszczenia - nie trzeba już montować rozległych wielokrotnych ramek z przyciskami. Po drugie oszczędność pieniędzy - mniej łączników to niższy koszt instalacji elektrycznej. Po trzecie wygoda - jeden klawisz ma teraz wiele funkcji. Użytkownik może na przykład wyłączyć wszystkie lampy klikając szybko dwukrotnie. Po czwarte elastyczność - możemy dowolnie zmieniać funkcje klawisza w trakcie użytkowania systemu. Możemy na przykład po czasie dodać opcję wyłączania oświetlenia na korytarzach za pomocą przycisku w sypialni przy łóżku. A możliwości jest o wiele więcej. Przyciski te mogą sterować wszystkim - nie tylko oświetleniem.


TouchPanel Grenton

Estetyczny, cienki szklany panel z czterema lub ośmioma przyciskami. Dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Jego klawisze mogą działać jak przyciski chwilowe opisane powyżej. Przypisać możemy do nich niezliczone funkcje. Diody LED przy każdym przycisku mogą informować na przykład o włączonym oświetleniu przypisanym do klawisza. Dodatkowo panel wyposażony jest we wbudowany czujnik natężenia oświetlenia oraz czujnik temperatury. Dodatkowo istnieje możliwość wygrawerowania ikon na poszczególnych przyciskach.



SmartPanel Grenton

Estetyczny, cienki szklany panel z czterema przyciskami i wyświetlaczem OLED. Dostępny w różnych wersjach kolorystycznych. Dodatkowo panel wyposażony jest we wbudowany czujnik natężenia oświetlenia oraz czujnik temperatury. Wyświetlacz pozwala na wyświetlenie dowolnej informacji, na przykład o funkcjach klawiszy, temperaturze, prognozie pogody, wentylacji, otwartej bramie garażowej i wielu innych. Jego klawisze mogą działać jak przyciski chwilowe opisane powyżej. Przypisać możemy do nich niezliczone funkcje. Ponadto panel ten posiada wbudowane czujniki gestów" lewo, prawo, góra, dół. Wiele różnych stron może odpowiadać za sterowanie innymi elementami domu. Więcej w filmach poniżej. Diody LED przy każdym przycisku mogą informować na przykład o włączonym oświetleniu przypisanym do klawisza lub informować na przykład o alarmie poprzez miganie czerwonych diod LED.


Tablet lub Smartfon w lokalnej sieci Wi-Fi, sieci Internet

Zarówno tablety i smartfony z systemem Android jak i iPhony, iPady z zystemem iOS pozwalają na sterowanie systemem Grenton za pomocą personalizowanych aplikacji. Tablet w lokalnej sieci Wi-Fi może być stałym elementem wyposażenia domu i służyć jako centrum dowodzenia. Można go powiesić na ścianie lub położyć w salonie czy kuchni, aby mieć dostęp do sterowania całym domem. Jednocześnie w pełni funkcjonalne aplikacje są dostępne dla smartfonów. Dzięki aplikacjom MyGrenton oraz Grenton Home Manager posiadając odpowiednie łącze internetowe mogą Państwo w pełni kontrolować swój dom z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacja MyGrenton działa w chmurze i obsługuje powiadomienia PUSH. Aplikacja GrentonHM łączy się z systemem bezpośrednio.

Grenton OneButton

Ta niesamowita technologia pozwala na wyświetlenie na smartfonie funkcji najbardziej w danym momencie potrzebnej. System wyczuwa gdzie znajduje się w danym momencie dana osoba a aplikacja automatycznie wyświetla odpowiednią funkcję. Na przykład: podchodząc do bramy wjazdowej na posesję, przycisk OneButton przybiera funkcję otwierania bramy. Kiedy osoba podejdzie do bramy garażowej, przycisk zmieni funkcję na otwieranie bramy garażowej. Przechodząc na ogród przycisk zmieni funkcję na włączanie oświetlenia ogrodu lub podlewania - zależnie od Państwa upodobań.

PORADNIK SmartHome

To, co najważniejsze podczas planowania instalacji systemu SmartHome w domu ukazuje poniższy film.